Chat with us, powered by LiveChat
+371 26694694

Kā katru Jauno gadu sākam ar apņemšanos!

Izglītības centra direktore: Kā katru Jauno gadu sākam ar apņemšanos!

 

Katrs Jaunais gads nāk ar apņemšanos – sākšu jaunu dzīvi, iešu uz trenažieru zāli, mācīšos utt. Ja arī izvēle krīt uz mācībām, tad ko mācīties, kā izvēlēties sev piemērotāko programmu?

Kā neapmulst plašajā izglītības iestāžu klāstā?

Mūsdienās aizvien vairāk jauniešu domā par ātrāku nokļūšanu darba tirgū un vēlas mācīties praktiski un mūsdienīgi. Tāpat jaunieši lieliski apzinās, kuras profesijas ir labāk vai sliktāk apmaksātas, un tieši šis fakts nereti ietekmē izvēli, stāsta Latvijas Tālmācības profesionālā centra direktore Inese Erģe. Jauniešu vidū īpaši populāras programmas ir tieši tās, kas saistītas ar programmēšanu un dizainu. Mēs, Latvijas Tālmācības profesionālajā centrā (turpmāk LTPC) piedāvājam abas šīs programmas.

Mūžam pieprasītie programmētāji

Nevienam jau sen nav jaunums, ka Latvijā trūkst IT speciālistu un ka programmētāju profesija ir viena no vislabāk apmaksātajām. Protams, ka vairums jauniešu īsti neizprot programmēšanas specialitātes aizkulises. Tā nebūt nav profesija, kas iegūstama bez matemātiskās domāšanas. Lai iegūtu šo profesiju nākas daudzas stundas pavadīt programmējot, pildot mājas darbus un darbojoties praktiski, kas visiem nav pa spēkam, bet tie, kas tiek līdz finišam, tie ir ieguvēji, jo var rēķināties ar darba piedāvājumiem. Ja students ieguvis profesionālās zināšanas, tad, protams, ir daudz vieglāk turpināt izglītoties kādā no augstskolām gan Latvijā, gan ārvalstīs. Kā stāsta direktore, LTPC ir piesaistījis profesionālus mācībspēkus programmēšanā, bet tas tomēr prasījis lielu piepūli, jo labus un profesionālus pedagogus ir ļoti grūti atrast pārslodzes un darba apjoma dēļ. Taču šobrīd ar panākumiem šī programma tiek realizēta, un tajā studenti iegūst gan teorētiskās, gan  praktiskās zināšanas. Tomēr kā lielākais pluss ir tas, ka studenti pēc izglītības iegūšanas ir pieprasīti darba tirgū un tiem nav ilgstoši jāmeklē jauna darba vieta, kā arī var turpināt studēt kādā no augstskolām, kurā būs daudz vieglām mācīties iegūto profesionālo zināšanu dēļ, un valsts varēs lepoties ar jaunajiem profesionāļiem!

Profesijas meklējumos

Bieži vien topošie studenti, kas LTPC ir gan jaunieši, gan pieaugušie, īsti nezina, kas ir viņu aicinājums un izvēlas iegūt profesiju pat nesaprotot, ko tā sevī ietver. Piemēram, daudzi domā, ka grafikas dizaina speciālista programma ir darbs ar datoru un dažādām programmatūrām, bet patiesībā tiek iemācītas daudzas lietas, kas ir jāzina topošajam māksliniekam, proti, tā ir gan krāsu māksla, gan kompozīcija, gan gleznošana, zīmēšana, gan uzņēmējdarbība un, protams, pats galvenais – dizaina domāšana, kas ir viens no būtiskākajiem aspektiem programmas apguvei. Liels prieks par tiem studentiem, kas, apgūstot grafikas dizaina profesiju, ir atklājuši savus talantus un ar lielu interesi un entuziasmu piedalās lekcijās. Nemitīgi Latvijā un pasaulē ienāk daudzas inovācijas, jo cilvēkiem patīk skaistas un jaunas lietas, un ir prieks, ka jaunais speciālists varēs realizēt pasūtītāja vēlmes, tādēļ tiem, kuri vēlas apgūt mākslas zinības, noteikti ieteiktu programmu “Grafikas dizainera asistents”. Šī programma LTPC ir jauna, bet jau pieprasīta, jo programmas laikā var iegūt pamatīgas gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanas. Noteikti lepojamies ar ļoti zinošu un profesionālu pedagogu komandu, kura arī ikdienā strādā savā jomā, un līdz ar to nodod studentiem daudz praktisku zināšanu un padomu.

Vēl ļoti interesanta joma ir mārketings. Direktore Inese Erģe min, ka mūsdienās dzīve bez mārketinga un reklāmas nav iedomājam. Latvija ir maza valsts un uzņēmumiem, lai pārdotu savu preci vai pakalpojumu, ir jāattīsta pārdošanas māksla, tādēļ mārketingam ir ļoti liela nozīme. Tomēr, lai uzņēmuma preci vai pakalpojumu pamanītu, reklāmai jābūt tādai, kas potenciālo pircēju uzrunā, bet kādai tai būt? To vislabāk prot tieši reklāmas speciālisti, jo tieši viņi ir tie speciālisti, kas spēj atrast labāko risinājumu. Reklāmas speciālists ir tas cilvēks uzņēmumā, kurš spēs pārdot pat sniegu ziemā, viņam būs izaicinājums, skaļi saukļi, efektīva un pamanāma reklāma, saistoša reklāma un noteikti tas būt ieguvums ikvienam uzņēmumam. Tādēļ, ja potenciālais students sevī redz izaicinājuma dzirksti, radošumu, vēlmi izaicināt, tad noteikti ieteiktu apgūt reklāmas komercdarbinieka profesiju. Šī programma LTPC ir jauna, bet esam piesaistījuši ļoti zinošus un profesionālus pedagogus, tādēļ mācīties būs liels izaicinājums!

Kā izdarīt pareizo izvēli?

Kā potenciālais students var saprast, vai programmēšana, reklāma vai grafikas dizains ir domāts viņam? Visticamāk, ka katram ir jāizzina savas vēlmes un noteikti savi iekšējie talanti un spējas. Programmēšanā noteikti svarīgākais ir analītiskās spējas, zinātkāre, uzmanības noturība, problēmu risināšanas prasme, loģiskā domāšana, spēja pielāgoties nestandarta situācijām, liela pacietība un precizitāte. Grafikas dizaina speciālistam un reklāmas jomas speciālistam noteikti jāpiemīt dizaina domāšanai, jābūt idejām, jāspēj radoši un kreatīvi domāt. Šīs īpašības noteikti piemīt daudziem cilvēkiem, kuri paši sevi pieskaita humanitāro zinātņu grupai. Piemēram, spēja pielikt papildu pūles un iziet no nestandarta situācijām labāk padodas tieši cilvēkiem ar māksliniecisku iztēli. Arī domāšana “ārpus rāmjiem” un radošums būs izcila priekšrocība, jo programmēt vai radīt skaistu dizainu patiesībā nozīmē likt lietā savu iztēli.

Jaunieši vēlas zināšanas un prasmes

Aizvien vairāk vērojama tendence, ka jaunieši vēlas iegūt zināšanas un prasmes, ne tikai izglītību apliecinošu dokumentu. Pats būtiskākais ir iegūtās praktiskās zināšanas, kuras lieti noderēs katra profesionālajā darba dzīvē. Izglītības dokuments ne vienmēr ir galvenais rādītājs tam, ka šī dokumenta īpašnieks ir labs speciālists attiecīgajā nozarē. Tomēr liels prieks un lepnums, ja students, pabeidzot mācības, ir pieprasīts savas jomas speciālists!

 

Autore: Latvijas Tālmācības profesionālā centra direktore Inese Erģe

 

 

 

«